Świąteczny barszcz z chrzanem i kiełbasą

Barszcz biały z boczkiem, wielkanocny na bazie serwatki lub z dodatkiem chrzanu – to tylko kilka propozycji na świąteczne zupy, które mogą pojawić się na naszym stole w trakcie uroczystego wielkanocnego śniadania. Z okazji świąt wielkanocnych w wielu domach przygotowuje się tradycyjny wielkanocny barszcz biały z chrzanem. Taką potrawę można też serwować z ugotowanymi na twardo jajkami.

Świąteczny barszcz z chrzanem i kiełbasą to potrawa, która wielu osobom nierozerwalnie kojarzy się ze świętami wielkanocnymi. Warto pamiętać, że dobór dań w święta Zmartwychwstania Pańskiego nie jest przypadkowy. Tak jest również z tradycyjnym barszczem białym, który nie bez powodu serwuje się właśnie z dodatkiem świeżego, najlepiej własnoręcznie utartego chrzanu.

Chrzan to od lat znany symbol siły oraz fizycznej krzepy. Z dodatkiem chrzanu w trakcie wielkanocnego śniadania jada się przede wszystkim jajka, ale równie popularną potrawą w tym okresie jest barszcz biały. Barszczu białego z chrzanem zgodnie z tradycją powinni skosztować wszyscy domownicy – zarówno starsi, jak i młodsi. Niegdyś na Śląsku chłopi jadali chrzan całymi łyżkami, bowiem widziano w tym składniku symbol męki Jezusa Chrystusa.

Przepis na świąteczny barszcz z chrzanem i kiełbasą

Składniki: włoszczyzna (dwie marchewki, jedna pietruszka, kawałek selera), trzydzieści dekagramów białej kiełbasy, dziesięć dekagramów wędzonych żeberek, jedna większa cebula, dwa ząbki czosnku, dwie-trzy łyżki chrzanu (może być ze słoiczka, ale znacznie bardziej smaczny będzie ten samodzielnie starty), jedna łyżka mąki, jedno żółtko, kilka łyżek kwaśnej śmietany, liście laurowe, ziele angielskie, majeranek, pieprz oraz sól

Wykonanie: Umyte oraz obrane warzywa wkładamy do garnka i zalewamy około dwoma litrami zimnej wody. Dodajemy pokrojoną w plasterki kiełbasę, wędzone żeberka, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól oraz przepuszczony przez praskę czosnek. Wywar doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu przez około czterdzieści-pięćdziesiąt minut. Po tym czasie wywar należy przecedzić i dodać do niego oddzielone wcześniej mięso z żeberek. Żółtko ucieramy ze śmietaną i mąką, łączymy z kilkoma łyżkami gorącego wywaru i wlewamy do zupy.

Gotowy świąteczny barszcz biały należy jeszcze doprawić chrzanem. Można też do smaku dodać zioła, na przykład majeranek. Zupę przyrządzoną w ten sposób można podawać z ugotowanymi na twardo jajkami. Przed podaniem świąteczny barszcz biały z chrzanem można też posypać odrobiną posiekanego szczypiorku lub przyozdobić rzeżuchą.